2020 рік

Дільничний офіцер поліції – посадова особа, яка представляє Національну поліцію на визначеній території (поліцейській дільниці). Діяльність дільничних спрямована на забезпечення публічного порядку, протидію злочинності та формування правосвідомості громадян шляхом постійної взаємодії з громадськістю та місцевими органами.

Напрямки діяльності дільничного офіцера поліції
● Виявлення причин та умов, що призводять до вчинення правопорушень і здійснення відповідної профілактичної роботи;
● Своєчасне реагування на звернення громадян про кримінальні, адміністративні правопорушення або події;
● Провадження у справах про адміністративні правопорушення;
● Вживання заходів для запобігання та припинення насильства в сім’ї;
● Контроль за дотриманням спеціальних правил зберігання і використання зброї та спеціальних засобів індивідуального захисту;
● Вживання заходів для забезпечення публічної безпеки і порядку під час примусового виконання судових рішень, рішень інших органів (посадових осіб);
● Участь у здійсненні заходів, спрямованих на соціальну адаптацію осіб, які звільнилися з місць позбавлення волі;
● Взаємодія у межах контрольованих прикордонних районів з співробітниками прикордонної служби щодо проведення превентивних заходів з протидії нелегальній міграції та іншій протиправній діяльності.

Що може вимагати дільничний офіцер поліції
● Пред’явлення документів, що посвідчують особу, та інших документів у випадках, коли особа зовнішньо схожа на особу, яка перебуває в розшуку, або безвісно зниклу; існує достатньо підстав вважати, що особа вчинила або має намір вчинити правопорушення; особа перебуває у місці вчинення правопорушення або події, або ж є підстави вважати, що вона причетна до них;
● Опитувати осіб у випадках, якщо існує достатньо підстав вважати, що вона володіє інформацією, необхідною для виконання поліцейських повноважень;
● Затримувати підозрюваних у вчиненні кримінального або адміністративного правопорушення, доставляти таких осіб до поліцейської станції або підрозділу поліції;

● Проводити перевірку прибуття звільнених осіб до місця проживання;
● Вживати заходів у взаємодії зі службою у справах дітей щодо встановлення особи дитини, місця її проживання та інших відомостей у разі надходження повідомлення про дитину, яка залишилась без батьківського піклування;
● Застосовувати у випадках, передбачених законом, такі превентивні (виховні) поліцейські заходи, як зупинення транспортного засобу, проникнення до житла чи іншого володіння особи, обмеження її пересування, або фактичного володіння річчю.

Як оскаржити дії дільничного офіцера поліції

Якщо ви є учасником адміністративного або кримінального провадження: скарга (клопотання) на незаконні дії/бездіяльність працівників поліції подається відповідно до вимог процесуального законодавства (ст. 267 Кодекс України про адміністративні правопорушення та ст. 303–313 Кримінальний процесуальний кодекс України  відповідно). Якщо Ви є постраждалим від незаконної дії/бездіяльності (незаконного огляду, неналежного спілкування, ігнорування прохання допомоги, погрози тощо): скарга подається до керівника поліції або служби безпеки відповідного територіального органу в порядку Закону України «Про звернення громадян». Також може бути викладена усно за номером «102» .
Якщо ви є жертвою злочину (катування, побиття, погрози розправою, незаконне тримання під вартою тощо): подається заява про скоєння злочину відповідно до норм КПК до місцевої прокуратури (в майбутньому – Державного бюро розслідувань) або до іншого правоохоронного органу.