Що таке ПІН та ПАК коди, які громадяни України вводять у зчитувач при отриманні ID-картки?

Дата: 16.03.2023 09:34

Паспорт громадянина України у формі ID-картки є документом, який посвідчує особу та підтверджує громадянство на території України. Паспорт виготовляється у формі картки, що містить безконтактний електронний носій. Його основною перевагою є високий рівень захисту. Завдяки імплантованому електронному безконтактному носію (чіпу), який містить персональні та біометричні дані власника ID-картки, її на сьогоднішній день неможливо підробити чи скопіювати.

Паспорт оформляється особам, які не досягли 18-річного віку — на 4 роки, а особам, які досягли 18-річного віку — на кожні 10 років.

Під час отримання ID-картки власнику необхідно самостійно ввести цифрові комбінації - персональні ідентифікаційні номери (ПІН 1 і ПІН 2) та персональні авторизаційні коди (ПАК 1 і ПАК 2), а надалі - забезпечити конфіденційне зберігання цієї інформації.

Варто зазначити, що вказані цифрові комбінації не зберігаються жодними системами Державної Міграційної Служби, а містяться лише на чіпі ID-картки. Головне, аби власник сам конфіденційно зберігав цю інформацію.

ПІН 1 та  ПІН 2 потрібні для зчитування та внесення (або зміни) інформації на чипі ID-картки. Наприклад: зміна місця проживання, одруження чи розірвання шлюбу, при цьому змінювати ID-картку не потрібно.

ПІН 1- призначений для ідентифікації та авторизації доступу до безконтактного електронного носія, ПІН 2 - для накладення електронного цифрового підпису.

У разі неправильного введення кожного з ПІН-кодів тричі поспіль, можливість виправлення буде автоматично заблоковано. Для розблокування цієї можливості власнику ID-картки потрібно буде ввести відповідний ПАК-код: у разі блокування ПІН 1 ввести ПАК 1, а в разі блокування ПІН 2 - ПАК 2. Якщо ж ПАК-коди буде введено неправильно 10 разів поспіль, така можливість також автоматично заблокується.

Важливо, що якщо власник ID-картки не пам'ятає своїх ПІН- та ПАК-кодів і доступ до безконтактного електронного носія заблоковано, його ID-картка не втрачає чинності і нею можна користуватися протягом терміну її дії. Однак, у даному випадку використання ID-картки буде частково обмеженим.

Довідково: Чіп ID-картки містить персональні та біометричні дані власника, а саме:

• назву держави,
  • назву документа,
  • ім’я особи,
  • стать,
  • громадянство,
  • дату народження,
  • унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі,
  • номер документа,
  • дата закінчення терміну дії документа,
  • дата видачі документа,
  • уповноважений суб’єкт, що видав документ (код),
  • місце народження,
  • відцифрований образ обличчя особи,
  • відцифрований підпис особи.